דק סינטטי

התלבטות חשובה עומדת בפני כל מי ששוקל לבנות דק בחצר או בגינה שלו – האם להתקין דק עץ אמיתי וטבעי או אם יהיה עדיף לבחור בדק סינטטי. כדי לענות על השאלה מה עדיף צריך לבחון לעומק את היתרונות והחסרונות של כל סוג ולשם כך יש לבצע מחקר מעמיק שיהיה קשור לסוגי העץ השונים. כך יהיה קל יותר להגיע למסקנה איזה סוג דק יהיה המתאים ביותר – וכמובן שלכל אדם או לכל משפחה יהיה מערך שונה של שיקולים. 

כיום ידוע שמבחינת פופולריות יש לקהל הלקוחות העדפה ברורה לדק הסינטטי. ואכן, יש לו לא מעט יתרונות ביחד עם הדק הטבעי. יתרונות אלה באים לידי ביטוי בהרבה מאד פרמטרים – קלות הניקוי, המחיר של הדק עצמו וההתקנה וגם הנוחות והמראה של התוצר הסופי.

התכונות של הדק הסינטטי שהופכות אותו לנפוץ ואהוב

הדק הסינטטי, כפי שקל להבין מהשם שלו, לא מכיל עץ או שום חומר אחר שמגיע בצורתו הטבעית. מכאן שאין בו את ההכרח לכרות עצים שצריך לאחר מכן לעבד כדי להפוך אותם לקורות עץ גולמיות. הקורות הארוכות המשמשות לייצור והתקנה של דק סינטטי עשויות מחומר פולימרי תעשייתי מוקצף שאחת התכונות החשובות שלו היא עמידות גבוהה, וכמובן – המראה שלו מאד דומה (או אפילו זהה לגמרי) למראה של עץ טבעי אמיתי. המאפיין שנחשב ליתרון הגדול ביותר של הדק הסינטטי הוא היעדר הצורך בתחזוקה שוטפת כלשהי, כלומר – גם ללא פעולות תחזוקה שגרתיות קורות הדק יחזיקו מעמד למשך הרבה מאד זמן. 

דבר נוסף וחשוב שאי אפשר להתעלם ממנו הוא המראה והעיצוב. בעוד דק עץ מגיע במצבו הטבעי – הרי שדק סינטטי ניתן להתאמה אישית במראה ובעיצוב שלו כך שהוא יכול להתאים לכל חצר ולכל חלל ואפשר אפילו לעצב אותו בהתאמה אישית. את הקורות של הדק הסינטטי אפשר לצבוע בגוונים יפים, מה שבדרך כלל יהיה פחות מתאים כשמדובר בדק טבעי.

יתרונות נוספים וחשובים של הדק הסינטטי

מכיוון שהדק הסינטטי עשוי מחומר פולימרי תעשייתי הרי שהמחיר של סוג זה יהיה זול יותר באופן משמעותי מהמחיר של דק העץ הטבעי. מי ששיקולי התקציב נמצאים בראש סדר העדיפויות שלו יעדיף את היתרון הגדול הזה על פני אחרים והדק הסינטטי יפתח בפניו אפשרויות רבות. בנוסף לכל אלה, הדק הסינטטי נחשב לעמיד במיוחד בפני תנאי מזג האוויר האופייניים לישראל וגם עמיד בפני מזיקים או טרמיטים שנמשכים לעץ הטבעי ועלולים לגרום לו נזק. 

כיום ישנם סוגים שונים של חומרים שמתאימים לצורך ייצור קורות לדקים סינטטיים, להלן כמה מהם – 

  • עץ ממוחזר – תעשיית העץ יכולה להרוויח הרבה מאד מתוצרי לוואי שהופכים אותם לחומרי גלם כמו אלה שמהם עשויות הקורות של הדק הסינטטי. מדובר בתערובת של עצים מסוגים שונים בתוספת חומרים שמהדקים אותם זה לזה ומביאים איתם הרבה חוזק ואטימות לדק הסינטטי.

  • לוחות מילבורד – זהו הפולימר הנפוץ ביותר ויש בו שלל תכונות חשובות – אפשרות להתקנה עם הברגה נסתרת, פני שטח מחוספסים שמסייעים במניעת החלקה, עמידות למשך זמן וכמובן שחומר זה לא נרקב.

למה לשים לב בעת בחירת סוג דק סינטטי?

אין ספק שדק סינטטי מתאים לכל צורך ולכל מקום – גינה, חצר, או כל אזור חיצוני. מי שחשובים לו נושאים ירוקים ושמירה על איכות הסביבה יעדיף את הדקים הסינטטים בשל החופש מן ההכרח לכרות עצים ולפגוע ביערות עד. 

חשוב לשים לב לעובי הדק, למדידה מדויקת ככל האפשר של הגינה או של האזור שאותו רוצים לרצף עם רצפת הדק והכי חשוב – לפנות אל אנשי מקצוע מהתחום שיש להם הבנה מעמיקה וניסיון רב ועשיר, שכן כך מבטיחים שאפשר יהיה לקבל מהם גם מענה מקצועי וגם, כמובן, את עבודת ההתקנה הטובה והאיכותית ביותר. כיום התקנה של דק אינה כרוכה בהרבה זמן עבודה ולכן לא מדובר בחוסר נוחות משמעותי עבור הלקוח. חשוב לקבל מהמתקין את ההנחיות בנוגע להמשך התנהלות משפחתית בגינה או באזור הדק כדי לשמור על התוצאות המעולות של ההתקנה. 

אין ספק שגינה עם דק היא פינוק גדול עבור לא מעט אנשים ולא בכדי מדובר במוצר פופולרי מאד בישראל ובעולם כולו.

רוצים להכיר את הדק הסינטטי ולהתקין דק יפהפה בחצר שלכם?

נשמח לעזור עם ניסיון רב ואנשי מקצוע אדיבים במיוחד!  צרו איתנו קשר:

תוכן עניינים
יוסי מזרחי
יוסי מזרחי

עם ניסיון של מעל עשור בתחום. מתקין מקצועי ומדיוק עם חשיבות רבה לפרטים הקטנים .

אהבתם? שתפו מאמר זה!
התקשרו עכשיו
רגע! לפני שאתם עוזבים...
השאירו פרטים וקבלו ייעוץ חינם ללא התחייבות